Φοίβος Αθλητικός Σύλλογος Κω

Τεράστια νίκη και πρώτη θέση για τον Φοίβο! Η κωακή ομάδα «άλωσε» την Κάλυμνο και κερδίζοντας ξανά φέτος την τοπική Ακαδημία (αυτή τη φορά με 88-83), εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο νήσων, βάζοντας σε μπελάδες πρόκρισης τους «σφουγγαράδες». Μετά το σημερινό «διπλό», ο Φοίβος εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο νήσων του εφηβικού πρωταθλήματος, ενώ έβαλε ξανά στο «κόλπο» της πρόκρισης τον Ιπποκράτη Κω. Η πρώτη θέση έχει καταληφθεί και μαθηματικά από τον Φοίβο, ενώ αν ο Ιπποκράτης κάνει το 2 στα 2 στην Κω (με Ακαδημία και Φοίβο) θα «πετάξει» εκτός φάιναλ-φορ την Ακαδημία Καλύμνου. Αν την Τετάρτη η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζιδη κερδίσει στην Κω τον Ιπποκράτη θα είναι δεύτερη και μαθηματικά.

Η ομάδα του Γιώργου Καζάκου είχε εξαιρετική παρουσία στην Κάλυμνο απέναντι στην τοπική Ακαδημία, που είχε να λύσει (και δεν τα έλυσε) τεράστια αμυντικά προβλήματα. Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με +9 στο β’ δεκάλεπτο (37-28), όχι μόνο δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά, αλλά ο Φοίβος βρέθηκε να έχει το προβάδισμα με διψήφια «πετώντας» φωτιές στην επίθεση. Στο α’ ημίχρονο η Ακαδημία ήταν καλύτερη και είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ (7-5 στο 4’ και 11-10 στο 6’). Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα (26-22 στο 13’ και 37-28 στο 17’), για να κλείσουν το ημίχρονο με +8 (43-35), ισοφαρίζοντας τη διαφορά που έχασαν στην Κω (65-57).

Στο β’ ημίχρονο όμως οι Κώοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και φρόντισαν να το δείξουν από νωρίς… Το σκορ έγινε 48-46 (23’) και μάλιστα ο Φοίβος πέρασε μπροστά με 52-54. Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο με 61-65. Οι Κώοι έκαναν προσπάθεια να «καθαρίσουν» το παιχνίδι (65-74 στο 35’), με την Ακαδημία όμως να μην τα παρατάει (72-76 στο 36’). Ο Φοίβος απάντησε με σερί 0-6 σε κρίσιμο σημείο (72-82, 2.30’ πριν το τέλος με τους Χαϊλη, Γρηγοριάδη και Παπαδημητρίου), με την Ακαδημία όμως να κάνει μία τελευταία προσπάθεια και να μειώνει σε 81-86 (47’’ πριν το τέλος). Μάλιστα, μόλις 23’’ πριν το τέλος οι Καλύμνιοι έκαναν το σκορ 83-86 με τον Τρικοίλη, ωστόσο με 2/2 βολές ο Καπλανίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (83-88), με το οποίο ο Φοίβος έκανε το 3 στα 3 και πανηγυρίζει και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο νήσων.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-16, 43-35(ημ.), 61-65, 83-88
Διαιτητές: Νικολάου- Διαμαντής
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Τρικοίλης Ν. 4, Μπουλαφέντης 10(2), Κουλιανός 6, Σισώης 17, Πελεκάνος 19(4), Πιλάτος 5, Πιζάνιας 18(1), Οικονόμου, Τρικοίλης Σ. 4
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Καζάκος): Καπλανίδης 15(2), Γρηγοριάδης 13(1), Χαΐλης 15(1), Ζαχαρίου, Σούλης 11(1), Παπαδημητρίου 16, Μιμερίνης, Γκαντούλουδης 15, Ντούνγκα 3.